Wiener Schnitzel (sznycel wiedeński)

Strona glówna

Austriacka potrawa, kawałek cielęciny panierowanej w bułce tartej, usmażony na maśle i podany z plasterkiem cytryny.

Pochodzenie

Austriacka potrawa narodowa, kawałek cielęciny panierowanej w bułce tartej, usmażony na maśle i podany z plasterkiem cytryny. Tradycyjnym dodatkiem jest sałatka ziemniaczana. Wierną i przybliżoną formą nazewnictwa jest „sznycel po wiedeńsku” robiony z wieprzowiny.

Podanie

Zazwyczaj w Wiedniu, tak też mi podano sznycla wiedeńskim Heurigen'ie (austriackiej gospodzie), sznycel cielęcy serwuje się z sałatką z ziemniaków, plasterkiem/ćwiartką cytryny i opcjonalnie gałązką pietruszki.

Powstanie

Sznycel wiedeński to kotlet cielęcy panierowany w bułce tartej, usmażony na maśle i podany z plasterkiem cytryny. Choć nazwa wskazuje na austriackie pochodzenie, to jednak potrawa ta wywodzi się z Włoch. Do Austrii sprowadził go feldmarszałek hrabia Joseph Radetzky, który był dowódcą wojsk austriackich we Włoszech.

Jak zrobić?

  • Mięso rozbijamy cienko, na grubość ok. 4 mm. Doprawiamy je solą i pieprzem.
  • Kotlety obtaczamy w mące, rozkłóconym jajku i w bułce tartej.
  • Patelnię rozgrzewamy wraz z olejem, po czym smażymy kolety. Przekładamy je dopiero wtedy, gdy smażona strona będzie już gotowa.
  • W międzyczasie na osobnej patelni rozgrzanej z łyżką masła, wybijamy jajka i smażymy je w całości pod przykryciem, aby białko szybko ścięło się także z wierzchu, a żółtko było płynne.
  • Kotlety podajemy na talerzach w towarzystwie ziemniaków i przykryte sadzonymi jajkami.
  • Ciekawostki

    Sznycel wiedeński pojawił się najpierw w kuchni austriackiej, skąd przywędrował do Polski. Trzeba jednak pamiętać, że polski kotlet schabowy robi się z mięsa wieprzowego, a nie cielęcego.

    Niewątpliwie podstawową różnicą, jaka dzieli tradycyjnego polskiego schabowego od sznycla prosto z Wiednia, jest mięso. Co prawda sznycel wieprzowy również pojawia się na austriackich i niemieckich stołach, ale dla wielu miłośników kulinariów nadal liczy się tylko ten przygotowywany z cielęciny.

    Podobne dania

    Odpowiednik sznycla można znaleźć także w Argentynie. Danie nazywane milanesa jest jednak przygotowywane z mięsa wołowego. W kolei we Włoszech skosztować można cotoletta alla milanese, czyli sznycla w panierce z tartej bułki, jajka i parmezanu. Smaży się go na oliwie z oliwek. Włosi i Austriacy spierają się o to, kto był pierwszy. Austriacy uważają, że włoskie danie to wariacja na temat ich sznycla, z kolei Włosi twierdzą, że to austriacka potrawa inspirowana była ich kotletem.